Po Wielkim Konkursie Wiedzy o „Lalce”
piątek, 24 marca 2017 08:24

Co roku, w marcu, umysły większości uczniów i pracowników Elektronicznych Zakładów Naukowych są skoncentrowane na Święcie Szkoły, dla grupy uczniów klas trzecich nie ten dzień jednak był najbardziej pasjonujący. Od miesięcy bowiem przygotowywali się do innego wielkiego wydarzenia, które miało w naszej szkole nastąpić - do Wielkiego Konkursu Wiedzy o „Lalce”.

Tegoroczny konkurs odbył się 16.03.2017 roku, a wzięło w nim udział siedem klas trzecich. Każda z nich wystawiła po dwóch reprezentantów do Wielkiego Konkursu Wiedzy o "Lalce", przygotowała plakat nawiązujący do utworu oraz przedstawiła scenkę na podstawie powieści B. Prusa. W skład jury wchodziły panie: Jolanta Ilnicka, Ewa Poźniak i Beata Koniuszewska.

Wyniki rywalizacji za przedstawione plakaty zostały ujawnione już na początku wydarzenia, pierwsze miejsce przypadło aż czterem klasom. Następnie rozpoczęła się seria łatwych pytań. Po  dwóch turach prowadziły klasy 3D, 3G i 3H, niestety, daleko w tyle została 3A, która nie odpowiedziała na żadne z łatwych pytań.

Po serii pytań prostych nadszedł czas na  trudniejsze. W trakcie tej części jasnym stało się, że walka o pierwsze miejsce odbędzie się między klasami 3D i 3H. Wiadomo było już wtedy, że o zwycięstwie rozsądzi ocena scenek teatralnych przygotowanych przez koleżanki i kolegów z klasy.

Scenki te przedstawiane były w przerwach między częściami Wielkiego Konkursu Wiedzy o "Lalce", jednak ocenione zostać miały dopiero po zakończeniu wszystkich serii konkursu. Pojawiły się takie sceny, jak słynny monolog Rzeckiego w towarzystwie marionetek, pojedynek barona Krzeszowskiego z Wokulskim i zakupy rękawiczek w sklepie Wokulskiego. Wyróżniły się występy klas 3G i 3H, które zaprezentowały kolejno: scenę z pociągu z udziałem Wokulskiego, Łęckiej i Starskiego oraz licytację kamienicy Łęckich.

W ostatniej turze klasie 3D powinęła się noga przy odpowiedzi na pytanie, co poskutkowało tym, że klasa 3H prowadziła jednym punktem. Zwycięstwo całkowicie rozstrzygnęło przyznanie punktów za przedstawienia - wygrana przypadła należycie klasie 3H.

Jednym z pozytywnych aspektów konkursu był doping widowni, która motywowała zarówno aktorów, jak i uczestników konkursu. Kolejnym było wspaniałe podsumowanie uroczystości kończące to wydarzenie, wygłoszone przez panią wicedyrektor Zdzisławę Tarkę.

Po Wielkim Konkursie Wiedzy o „Lalce” pozostają nam wspaniałe wspomnienia rywalizacji i napięcia. Gratulujemy zwycięzcom!

Oliwia Jankowska i Dawid Januszkiewicz z klasy III H