Projekt "Ekologia" |
W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła przystępuje do realizacji innowacji pedagogicznej: Projekt „Ekologia” – innowacyjny, interdyscyplinarny program nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych metodą projektu. Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu Państwa pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w ramach Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Wysoka jakość systemu oświaty, działanie 3.5 – projekty innowacyjne.
Celem ogólnym Projektu jest przetestowanie do 2013 r. kompleksowego, innowacyjnego, interdyscyplinarnego programu nauczania przedmiotów matematyczno – przyrodniczych metodą projektu, co w konsekwencji powinno doprowadzić do zwiększenia zainteresowania uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach technicznych. Projekt zawiera innowacje programowe, metodyczne i organizacyjne polegające na celowym i planowym wykorzystaniu metody projektu edukacyjnego w nauczaniu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. W jego ramach realizowany będzie program „Trzy żywioły”.
Program „Trzy żywioły” będzie realizowany w ramach obowiązkowych, dla wybranej grupy uczniów, zajęć pozalekcyjnych wpisanych w tygodniowy plan zajęć oraz w warunkach pozaszkolnych. Innowacją zostaną objęte dwie grupy liczące po około 20 uczniów, z którymi będzie pracował pięcioosobowy zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Projekt będzie realizowany w szkole przez dwa lata. Materiał nauczania będzie realizowany w pięciu głównych problemach badawczych dotyczących trzech żywiołów: wody, powietrza i ziemi. Uczniowie danej grupy będą pracowali nad wybranymi przez siebie problemami badawczymi w 4-5 osobowych zespołach. Szczególny nacisk zostanie położony na pracę metodami aktywnymi, a zwłaszcza doświadczenie, eksperyment i badania terenowe. Oprócz możliwości realizacji zajęć dodatkowych zgodnie z opracowanym innowacyjnym programem szkoła będzie także wyposażona w podstawowy zestaw badawczo-diagnostyczny, odczynniki i pomoce naukowe. Nauczyciele będą się doskonalić w ramach organizowanych dla nich szkoleń, uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych, terenowych i obozach wymiany doświadczeń. |
Elektroniczne Zakłady Naukowe | ul. Braniborska 57 | 53-680 Wrocław | tel: 71 798 67 02 | e-mail: ezn@ezn.edu.pl