• image
  • :-)
  • :-)
  • dni_otwarte
  • image
  • www.ezn2d.c0.pl
  • :)
  • Znasz cytat?
  • :-)
Wycieczka do Drezna
poniedziałek, 12 grudnia 2016 16:35

W dniu 30.11.16 grupa 60 uczniów z klas 1C i 1G wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce jednodniowej do Drezna.

Na początek zwiedziliśmy imponujące i bardzo bogate zbiory Grünes Gewölbe (Zielone Sklepienie), czyli  Muzeum Jubilerstwa i Złotnictwa, założone w XVIII wieku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego w Zamku Rezydencyjnym. Muzeum to jest uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie. Jego nazwa pochodzi od malowanych w kolorze zieleni malachitowej ścian sali, które obecnie pokryte są taflami luster. Zbiory eksponowane są w dwóch zespołach pomieszczeń: „historycznym” i „nowym Zielonym Sklepieniu”, obydwu mieszczących się w zachodnim skrzydle Zamku Rezydencyjnego.

Uczniowie zwiedzili następnie XVII-wieczny, barokowy zespół pałacowy Zwinger z Galerią Malarstwa Alte Meister (Starych Mistrzów), gdzie mogli podziwiać jedną z największych kolekcji malarstwa europejskiego, a wśród nich takie dzieła jak Madonna Sykstyńska Rafaela Santi czy Autoportret z Saskią Rembrandta. W Zwingerze można było też zwiedzić Salon Matematyczno-Fizyczny, czyli muzeum historycznych instrumentów naukowych. Kompleks budowli Zwinger zawiera również wspaniałą wystawę porcelany miśnieńskiej i chińskiej.

Nasza wycieczka miała też okazję zwiedzić bogato zdobioną, barokową katedrę Świętej Trójcy, zwaną Kathedrale Hofkirche (Katedra Dworska), będącą jedną z największych budowli sakralnych Saksonii. Kościół podczas II wojny światowej uległ zniszczeniu, a jego odbudowa trwała aż do roku 1965. Podobnie zresztą jak barokowy kościół ewangelicki Frauenkirche (Kościół Marii Panny), który, zniszczony w czasie nalotów dywanowych w lutym 1945 roku, za czasów NRD pozostał  trwałą ruiną, pozostawioną na pamiątkę okropieństw wojny. Dopiero w 1985 zdecydowano o jego odbudowie, jednak prace rozpoczęto dopiero po upadku Muru Berlińskiego w 1989r., a zakończono w roku 2005.

Zwieńczeniem naszej wycieczki był miło spędzony czas na jednym z czterech drezdeńskich Weihnachtsmärkte (Jarmarki Świąteczne), zwanych tutaj Stiezelmarkt. Nazwa pochodzi od średniowiecznej nazwy ciasta Strutzel lub Striezel (strucla). W  bajkowej atmosferze rozświetlających mrok  światełek, pachnących korzennych pierników i ponczu, kolorowych Herrnhuter Sterne (gwiazd morawskich) i wirujących wokół gwiazdek padającego śniegu, mogliśmy poczuć klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

.

 

 

Małgorzata Stańczyk