• image
  • :-)
  • image
  • www.ezn2d.c0.pl
  • :)
  • :-)
  • Znasz cytat?
  • dni_otwarte
  • :-)
Wizyta uczniów ze szkoły Carl-Miele-Berufskolleg (CMB) we Wrocławiu
niedziela, 19 czerwca 2016 09:00

To już po raz piąty gościliśmy w stolicy Dolnego Śląska i w naszej szkole uczniów i uczennice z zaprzyjaźnionego gimnazjum technicznego w Gütersloh (Niemcy).

Grupa 7 uczniów i uczennic, kształcących się w CMB na informatyków, elektrotechników i techników maszyn, przyjechała do Wrocławia pociągiem pod opieką nauczycielki, Pani Anny Grabenstroer, by spędzić tutaj w dniach 4.06.-12.06.16  dziewięć pasjonujących dni. Uczniowie mieszkali w rodzinach uczniów z klas: 1B, 2A, 2C, 2G, 2H oraz 3G. Goście z Niemiec realizowali urozmaicony program, przygotowany przez Panie: Anetę Bilewicz i Małgorzatę Stańczyk. Był on wypełniony zwiedzaniem zarówno zabytkowego, jak i nowoczesnego Wrocławia z jego najważniejszymi i urokliwymi miejscami i obiektami – Rynkiem, Ostrowem Tumskim, Halą Stulecia, Narodowym Forum Muzyki czy Aulą Leopoldina i Wieżą Matematyczną w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Miasta tym bardziej interesującego i ważnego, bo noszącego miano Europejskiej Stolicy Kultury. Sprawdzili następnie swoją wiedzę o naszym mieście, biorąc udział w zorganizowanej przez nas grze miejskiej. Mogli poznać historię dawnego Wrocławia, uczestnicząc w warsztatach polsko-niemieckich w EZN, podczas których tworzyli też własne prezentacje na temat wrocławskich mostów.

 

Nasi goście zwiedzili też nowoczesne Centrum Poznawcze Wody Hydropolis oraz wzięli udział wraz z uczniami naszej szkoły w  Arsenale Miejskim w lekcji historii na temat polsko-niemieckich stosunków powojennych. Uczniowie obejrzeli słynną w Europie wystawę „Przebaczenie i pojednanie” dokumentującą zasługi kardynała Bolesława Kominka w budowaniu dobrych, pokojowych relacji między Polską a Niemcami.

 

 

 

 

Czas wypełniały nie tylko same przedsięwzięcia kulturalne – uczniowie z Niemiec mogli również zapoznać się z nowoczesnym, technicznie świetnie wyposażonym budynkiem Politechniki Wrocławskiej, gdzie uczestniczyli w przygotowanej przez Pana Jakuba Malewicza prezentacji i mogli obejrzeć pokaz robotów oraz uczelnianą serwerownię i laboratoria.

 

 

 

 

Pobyt naszych gości zakończyło zwiedzanie wrocławskiego ZOO z Afrykarium i ciekawą lekcją o małpach człekokształtnych, a następnie rejs statkiem po Odrze, gdzie po raz kolejny mogli znów podziwiać nasze miasto – tym razem - z wodnej perspektywy.

Różnorodny program pobytu dostarczył naszym gościom z pewnością wielu wrażeń, a pogodna, miła atmosfera, jaka panowała na co dzień w rodzinach i w grupie, sprzyjała nawiązaniu nowych przyjaźni niemiecko-polskich. Zapraszamy zatem do Wrocławia znów za rok!

                                                                                           Małgorzata Stańczyk

                                                                                           Aneta Bilewicz