Uczniowie z Polski z wizytą w firmie Beckhoff Automation
wtorek, 26 kwietnia 2016 10:19

Międzynarodowa wiosna w Verl osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Już 130 młodych ludzi z Węgier, Szwecji, Australii, Białorusi i Polski gościło w organizacji Droste-Haus. A kolejnych 24 gości z Polski zostało  teraz powitanych w ww. instytucji z siedzibą przy Schillingsweg. Są to uczniowie technikum z Wrocławia, którzy przyjechali tutaj pod opieką nauczycielek: Anety Bilewicz i Małgorzaty Stańczyk.

Tygodniowy pobyt uczniów zainaugurowało spotkanie z burmistrzem Verl Michaelem Esken w ratuszu miejskim. Następnym punktem programu była wizyta w firmie Beckhoff Automation (na zdjęciu). Oprowadzanie po hali produkcyjnej firmy spotkało się z dużym zainteresowaniem tej technicznie ukierunkowanej grupy młodzieży, która mogła zobaczyć na własne oczy jak zaopatrywane są w poszczególne elementy płyty główne komputerów przemysłowych.

Szczególnie zajmujący był dzień spędzony w zespole szkół zawodowych Carl-Miele-Berufskolleg w Gütersloh. Wicedyrektor szkoły Karl Grewe, wraz z zespołem nauczycieli, przygotował dla uczniów bardzo interesujący i interaktywny program. Tego samego dnia uczniowie odwiedzili też techniczne centrum poznawcze pod nazwą MINT Technikum, promujące zajęcia dla dzieci i młodzieży związane z naukami przyrodniczo-techniczno-informatycznymi.

W programie pobytu młodzież z Polski miała zwiedzanie fabryki maszyn rolniczych Claas w Harsewinkel oraz wycieczki do Münster, Paderborn i Bielefeld. Oprócz zaplanowanego programu dla polskiej młodzieży ciekawy był sam pobyt w rodzinach niemieckich.

Młodzi ludzie mogli dzięki temu zebrać doświadczenia, jakich nie mogliby na pewno przeżyć ani za pośrednictwem kontaktu w Internecie, ani mieszkając w schronisku młodzieżowym.

Artykuł z regionalnej gazety, który ukazał się w "Verler Zeitung" dn.16.04.16.verl

Przekład:  Małgorzata Stańczyk