• :)
  • image
  • dni_otwarte
  • :-)
  • Znasz cytat?
  • www.ezn2d.c0.pl
  • :-)
  • :-)
  • image
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce
wtorek, 26 kwietnia 2016 08:49

Dnia 19 kwietnia 2016 roku odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce. W zmaganiach konkursowych brali udział uczniowie klas pierwszych z następujących szkół: LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Strzelinie, LO nr XII we Wrocławiu, Technikum nr XV we Wrocławiu oraz uczniowie z Elektronicznych Zakładów Naukowych. Tegoroczny konkurs był kolejną edycją stworzonego już w latach 90. przez nauczycielkę języka polskiego, Panią Jolantę Borowską – Fularę, międzyszkolnego konkursu literackiego przeznaczonego dla klas pierwszych. Od 2007 roku w naszej szkole organizacją konkursu zajmuje się Pani profesor Danuta Michalska. Patronat nad nim sprawuje Zakład Historii Dawnej Literatury Polskiej oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. 

tekst: Anita Jędrzejczyk z klasy IF

zdjęcia: Karol Zwierzański i Marek Kaparnik z klasy IIIA

 

 

10A

20A

 

Tegoroczny konkurs, podobnie jak poprzednie, składał się z różnych form sprawdzających wiedzę uczestników. Pierwszą z konkurencji były dwie serie pytań dotyczących życia Jana Kochanowskiego, jego twórczości oraz ówczesnej epoki. Następnie Pan dr Tomasz Ślęczka przeprowadził niezwykły wykład pt. „Poeta, ziemianin, obywatel. Renesansowa biografia Jana Kochanowskiego”. Nie był to typowy wykład zawierający ważne daty i wydarzenia z życia poety. Dowiedzieliśmy się, że wiele z przyjmowanych „faktów” wcale nie musi być prawdą. Nie są one potwierdzone, a mają charakter hipotez. Nie wiemy na przykład, jak naprawdę wyglądał Jan Kochanowski. Nie znamy daty narodzin, w przybliżeniu możemy podać jedynie rok. Dzień zgonu również nie jest pewny. Epitafium głosi, że był to 22 sierpnia 1584, zaś inne źródła podają np. 16 sierpnia. Kolejną konkurencją było „rozpoznawanie cytatów”. Uczestnicy mieli za zadanie podać tytuł lub incipit utworu, którego fragment został odczytany. Etap ten był ostatnim dla zawodników, którzy zgromadzili najmniej punktów. Finałową konkurencją była recytacja wybranych utworów. Mogliśmy usłyszeć zarówno fraszki, treny, jak i pieśni w świetnym wykonaniu, pełnym ekspresji. Po zakończeniu konkursu nastąpił dalszy ciąg doznań artystycznych - wystąpił przed nami szkolny chór „Wratislavia” pod dyrekcją Pana Macieja Wojciechowskiego oraz Piotr Czerniak, gitarzysta i tegoroczny dyplomant Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im K. Szymanowskiego. Na zakończenie jury konkursu w składzie: Pani dyrektor Dorota Wilińska, Pani profesor Danuta Michalska i Pani profesor Jolanta Ilnicka, ogłosiło wyniki, rozdało nagrody i dyplomy.

 

30A

40A

 

I miejsce zdobyła uczennica LO nr XII – Lena Fałtynowicz, II miejsceMagdalena Kręczewska z Technikum nr XV, a miejsce IIIKatarzyna Warszawska z LO nr XII. Najwyższe miejsce spośród reprezentantów naszej szkoły zdobył Marcin Bielak z klasy IF, zajmując VIII miejsce. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy wiedzy na temat życia i twórczości tak odległego od naszych czasów poety!

 

50 A

60A

70A

80A

83A

85A

90A

92A

93A

94A

96A

97A

 

98A

 

99A

99D