Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce
piątek, 01 kwietnia 2016 00:00

Dyrektor i nauczyciele języka polskiego w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu zapraszają do udziału w siódmej edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce, która odbędzie się 19 IV 2016 roku.

Celem naszym jest poszerzenie zakresu wiedzy uczniów o najwybitniejszym poecie odrodzenia i jego utworach, rozbudzenie zainteresowania polszczyzną wieku XVI, a także przyczynienie się do upowszechnienia ponadczasowych walorów twórczości Jana z Czarnolasu.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli języka polskiego do siedziby szkoły przy ul. Braniborskiej 57 we Wrocławiu.

Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Zakład Historii Dawnej Literatury Polskiej
 i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

KONKURSU WIEDZY O JANIE KOCHANOWSKIM I JEGO EPOCE

1.      W konkursie biorą udział uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych Wrocławia
i okolic miasta.

2.      Uczestnicy oceniani są indywidualnie.

3.      Materiał objęty konkursem to życie i twórczość poety (pytania szczegółowe dotyczą znajomości Fraszek, Pieśni, Trenów) oraz ogólna wiedza o renesansie.

4.      Konkurs składa się z trzech etapów, które przeprowadzane są w formie ustnej.

5.      Pierwszy etap to pytania sprawdzające wiedzę o życiu i twórczości poety oraz jego epoce.

6.      Drugi etap to „rozpoznawanie cytatów”, polegające na wskazaniu utworu ( podaniu tytułu bądź wersu incipitowego ), z którego pochodzi cytat.

7.      Trzeci etap, do którego przechodzi co najmniej 10 uczestników z największą liczbą punktów, to recytacja całości lub fragmentu wybranego przez uczestnika utworu Jana Kochanowskiego (od 18 do 20 wersów).

8.      Nagrody otrzymują uczniowie, którzy zajmą miejsca od 1 do 6.

9.      UWAGA: w przypadku bardzo dużej ilości zgłoszeń uczestników (nie więcej niż 5 z jednej szkoły) przewidziany jest test kwalifikacyjny w formie pisemnej.

TERMIN I MIEJSCE KONKURSU

19 IV 2016 roku w godz. 9.00 – 12.50 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu, ul. Braniborska 57.

ZASADY ZGŁASZANIA UCZESTNIKÓW

Informacje, takie jak: imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa szkoły, nauczyciel języka polskiego, prosimy zgłaszać pocztą elektroniczną do 31 marca 2016 r. na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub

.