Dwa światy w spektaklu „…np. .Majakowski” w Teatrze Współczesnym
niedziela, 23 października 2011 19:29

5.10.2011. grupa miłośników teatru z naszej szkoły udała się do wrocławskiego Teatru Współczesnego, by obejrzeć sztukę wyreżyserowaną przez Krystynę Meissner pt. „…np. Majakowski”.

Trzygodzinny spektakl przybliża sylwetkę tragicznie zmarłego rosyjskiego poety Włodzimierza Majakowskiego ( 1893 - 1930 ), który po roku 1917 był żarliwym piewcą rewolucji , by w finale swojego życia odejść od propagandy komunistycznego despotyzmu. Obejrzane widowisko teatralne łączy dwie konwencje artystyczne, definiując dwa odległe od siebie światy.

Klasyczna forma „teatru w teatrze” z części pierwszej przedstawienia pokazuje odrażający świat stalinowskiej Rosji w latach 30. XX wieku, a współczesny, medialno – rozrywkowy sposób przekazywania informacji, obnaża tandetę i patologie, jakie otaczają człowieka XXI wieku. Żaden ze światów nie jest obiektem marzeń współczesnego człowieka.Jedynie słowa z zachowanych poematów artysty „po przemianie” brzmią dziś równie prawdziwie i pięknie, jak wówczas, gdy przestał on podobać się władzy sowieckiej.

Szkolny Klub Inicjatyw Kulturalnych gorąco poleca ten spektakl.