• :-)
  • Znasz cytat?
  • :-)
  • :)
  • image
  • image
  • dni_otwarte
  • :-)
  • www.ezn2d.c0.pl
wymiania młodzieży w niemieckim miasteczku Verl
piątek, 05 maja 2017 07:09

W dniach 2.04.17- 9.04.17 grupa naszych 24 uczniów i uczennic pod opieką Pań Profesor Anety Bilewicz i Małgorzaty Stańczyk uczestniczyła w wymianie młodzieży w niemieckim miasteczku Verl, położonym w Nadrenii – Północnej Westfalii.

Poniżej przedstawiamy relację z wyjazdu jednego z uczestników.

Wszystko się zaczęło około godziny 7:00 w niedzielę, kiedy spotkałem się z resztą grupy pod autokarem na parkingu przy szkole. Podróż była długa i męcząca, ponieważ jechaliśmy 12 godzin i - z tego miejsca chciałbym podziękować kierowcy za rozważną i bezpieczną jazdę. Gdy zbliżaliśmy się do celu, poczułem lekką niepewność przed nie znanymi mi dotychczas ludźmi. Z czasem strach minął i  zacząłem coraz bardziej poznawać członków rodziny, którzy mnie przyjęli. Rzeczą, która mnie zainteresowała, były drzwi na linie papilarne. Podczas pierwszej kolacji rozmawiałem tylko z kolegą Piotrkiem.

Następnego dnia spotkaliśmy się z burmistrzem, który opowiedział nam jak funkcjonują mieszkańcy Verl. Dowiedziałem się, że miasteczko rozwija się w szybkim tempie, jest co raz więcej mieszkańców, pojawia się coraz więcej atrakcyjnych miejsc, takich jak nowy stadion piłkarski.

Równie ciekawe było zwiedzanie firmy Claas. Widziałem produkcję maszyn rolniczych. Z początku nie sądziłem, że to może mnie w jakimkolwiek stopniu zainteresować, jednak byłem miło zaskoczony. Do produkcji jednej maszyny rolniczej wykorzystuje się wiele maszyn sterowanych komputerowo przez jeden zespół. Pracownicy rozliczani są nie za swoją pracę, ale za pracę całej grupy, co jest rzadko spotykane w tak dużych firmach.

Kolejnym miejscem było gimnazjum – Carl Miele Berufskolleg - posiadające nie 3 kierunki, jak w mojej szkole, ale 5: elektronika, mechatronika, mechanika, pneumatyka i informatyka. Zostałem przydzielony na zajęcia pneumatyczne, z czym nigdy w życiu się nie spotkałem i nie sądziłem, że może mnie to zainteresować i znowu okazało się inaczej. Dowiedziałem się, że coraz częściej łączy się pneumatykę z elektroniką. Ma to swoje zastosowanie w domach np. w oknach montuje się system, który jest odpowiedzialny za otwieranie okna, kiedy jest za duszno oraz za jego zamykanie, kiedy wieje za mocny wiatr.

Widziałem jeszcze inne ciekawe miejsca, ale opowiedziałem to, co mnie najbardziej zainteresowało. Mam nadzieję, że za rok znowu tam pojadę.

Andrzej Pisarski kl. 2D

 alt

alt

alt

alt

alt

 

alt

alt

alt